Ezen irat rövidebb, kötetlenebb verziója elhangzott a 2005. évi Szabad szoftver Napon, Szegeden.
Akik szabad szoftverekkel foglalkozunk, leginkább fiatal, lelkes, forradalmár lelkű, antikapitalista, világmegváltó népek volnánk1. A legtöbb ilyen résztvevőt zavarja, hogy nagy cégek, csúnya, gonosz imprilisták2 is belekontárkodnak a szabad szoftverek fejlesztésébe. Egy időben Linus Torvaldsot minden interjúban azzal zaklatták, hogy nem akarja-e átvenni tőle a kernelt az IBM, a HP, az éppen aktuális nagyvállalat. Válasza az volt, hogy nem, de ettől nem kérdezték kevesebbet. A továbbiakban arról lesz szó, hogy szerintem mit keresnek a nagyvállalatok a szabad szoftverben, mit adnak nekünk, mit kapnak tőlünk, és mennyire kell félni tőlük.
Kicsit távolról kell kezdenem. Én még láttam a kommunizmus végét, bár már erősen halódó végét. Voltam kisdobos és úttörő, de a nyolcadik osztály elején kiléptem az Úttörőszövetségből. Voltam Duna körös tüntetésen, és egyike voltam az első 60 évnél fiatalabb cserkészeknek, mikor újraindult a mozgalom. De még így is, a végén, megtanították nekem a leckét: a kapitalizmus az ember ember általi kizsákmányolásán alapul. A kommunizmus meg pont fordítva.
A friss vadkapitalizmus meg is felelt az elvárásoknak, elég undorító volt. Ezért is lepett meg, hogy mindennek a szívében, a fejlesztések fellegvárában kialakult valami, ami szemmel láthatóan a farkastörvények ellen működött. Oszd meg amid van, segíts másokon, ők is segítenek rajtad, mi mind egyformák vagyunk, és a többi. Ez volt a szabad szoftverek világa, és azóta is nagyon szeretem ezt a hozzáállást.
Aztán hirtelen megjelentek az egyre nagyobb vállalatok. Először kisebb, feltörekvő cégek, aztán egyszer csak bumm, az IBM, a nagy kék, a Microsoft tanítómestere, a FUD szülőatyja3. Utána a HP, akik az egész nyomtatópatronos ökörködést4 bevezették. Hát, ezen már meg kellett állni gondolkodni. Miért állnak neki a jótékonykodásnak hirtelen?
Abból indulunk ki, hogy ők mocskos kapitalisták, és csak a saját érdekeiket nézik. Mik ezek az érdekek?
A szabad szoftver nekik erőforrás, és igen hatékonyan kihasználható erőforrás. Hogy ezt megértsük, gondoljunk a mesebeli falura, a görbeút végén, ott, ahol a kurta farkú malac túr. Elönti őket a belvíz, és rájönnek, hogy kell nekik vízelvezető árok. Ha ezt egyvalaki ássa meg, akkor egy egység munkával egy egység árokhoz jut. Ha ketten, akkor fél egység munkával jutnak egy árokhoz. Ha ötvenen, akkor 2% munkával jutnak egy árokhoz, ami 5000%-os megtérülés. Ehhez képest a Linux kernelt több százan fejlesztik, ha pedig az egész szabad szoftver univerzumot tekintjük, akkor ott tízezres számokról beszélhetünk.
A szabad szoftverek fejlesztésében élharcos cégeknek van egy közös tulajdonságuk, ami elsőre talán nem szúr szemet. Egyikőjük sem Microsoft. Ennek igen komoly szerepe van a többi cég viselkedésében. A redmondi óriás ugyanis világuralomra tör, ezért mindenkinek a tyúkszemére lépett, különböző mértékben. Legutoljára a vírusirtó cégek alól rántotta ki a szőnyeget, saját alkalmazásának megjelentetésével5. Ha valaki hardvert gyártott, akkor le kellett paktálnia a Microsofttal, hogy legyen driver, támogatás, csillogás és villogás. Ha a Microsoft úgy döntött, hogy egy hardvercsoportot nem támogat, akkor annak vége volt, gondoljunk csak az Alpha processzorokra. Természetesen más operációs rendszer nem maradhatott életben, mert mondjuk nem futott rajta a Microsoft Word6. Más irodai programcsomag nem futhatott a Microsoft rendszerein, mert azok nem voltak „ingyen”. Felvásárlással és jogellenes trükkökkel piacot piac után hódítottak meg. Versenytársak nem voltak, mert csírájukban irtódtak ki.
A szabad szoftverek, és itt főleg a Linuxról beszélünk, nagyon sokáig nem látszódtak versenytársnak, és amikor végül annak látszódtak, akkor sem lehetett fellépni ellene a szokásos bunkósbottal. Kit vásároljanak föl? Richard Stalmannt? Engem? Kit zsaroljanak meg? A szabad szoftverek teljesen függetlenül működnek, nem lehet a Windows trükkjeivel akadályozni őket. Vagy, mert nincs hozzá közük, vagy mert minden problémát gyorsan és hatékonyan megoldanak vagy megkerülnek. Így a zsarnokság elől menekülő cégeknek a szabad szoftver teljesen természetes menedék.
A kevésbé nagy cégeknek is sokat segít az, hogy egy új alkalmazás kifejlesztését nem kell nulláról kezdeni. A technológiai küszöb jóval alacsonyabb, mintha egy monopólium által védett piacra akarnának betörni, és itt sokkal nehezebb is elnyomni egy kis céget, mint a Microsoft platformján, ahol mindenféle meglepő nehézségek érhetik a versenytársat.
Mindez nagyon szép és jó, tudjuk már, hogy miért jönnek hozzánk. De meddig maradnak? És ha mennek, mit visznek?
A súlyos, fejlesztést akadályozó, információcserét akadályozó, nem mellesleg versenyjogba ütköző praktikák ideje nagyjából lejárt7. A fejlesztések eredménye nyilvános, ezért nem lehet olyan cselt beépíteni, hogy:
if (programneve=='versenytársalkalmazása') then
generate_blue_screen(„Ez egy csúnya rossz alkalmazás,
tönkretette a rendszert!”);
Előnyre csakis eredeti, új, és jó fejlesztésekkel lehet szert tenni. Ez természetesen nem az optimális helyzet, hiszen a bankrabló nyereségesebb, mint egy limonádéárus, de elég jó ahhoz, hogy ne menjenek csődbe, sőt. Több cég jelentette, hogy kifejezetten dől hozzájuk a pénz a szabad szoftverekkel kapcsolatban8. Nekünk, akik csak kívülről nézzük a csatáikat, ez körülbelül a kocsmai verekedésről a brazil futballra való váltással egyenértékű.
Versenytársaik nem sajátíthatják ki, mert a teljes egészben mindenkinek vannak „saját” szekciói, ezért a gpltelenítőnek sok, igen jó alapról induló perrel kellene szembenéznie – a hidegháborúban ezt „kölcsönösen garantált megsemmisítés”9 néven ismerték, és mindeddig megakadályozta súlyosabb világháborúk kialakulását.
Felmerült egy kérdés, hogy mi történik, ha egy cég fejleszt egy szabad szoftvert, aztán csődbe megy, más irányba fordul, vagy más okból abbahagyja a szoftver fejlesztését. Mi történik ekkor a szoftverrel és felhasználóival? A válasz egyszerű: ha kell nekik a szoftver, akkor fejlesztik tovább. Ha nem kell, akkor nincs is veszteség. Ezért is jó a szabad szoftver.
Láthatjuk, hogy így nem csak az biztosított, hogy a szabad szoftver szabad maradjon, de az is, hogy a cégek folytonosan, és szabadon fejlesszék. Ezért ne vessük meg a nagy cégeket, inkább örüljünk nekik.
És, ha egy mamut egyszer elkötelezte magát egy menetiránynak, akkor nehéz megállítani. Megy, mint... mint egy mamut. És mivel jó irányba mennek, a hatások pompásak. Ott van kedvenc filerendszerem, az XFS, amit az SGI portolt linuxra. Mert jó fej? Nem, hanem mert moduláris szuperszámítógépükhöz10 kellett egy operációs rendszer, és nem kezdték nulláról a fejlesztést, hanem a linux kernelt alakították át maguknak. És mivel kis gépeket nem gyártanak, de valahogy szeretnék felkészíteni a növekvő cégeket az SGI eljövetelére, előreküldték az XFS-t, mint követet, marketingfogást.
Vagy Kétes Hírnevű Barátunk, a Sun. A hardvereiből teljesen remek alkalmazásszerver-vékonykliens rendszereket lehet összeállítani, és a nagy bürokratikus entitások, ha értelmes az IT vezetés, imádják az ilyesmit. De ehhez kell irodai programcsomag. A Sun választhatott, hogy lefekszik-e a Microsoftnak, vagy fejleszt magának Officét. Ugyan nem egyértelmű, hogy lefeküdt-e, de nem is fejlesztett Officét – hanem megvette és közzétette a Staroffice-t, mindannyiunk nagy örömére. Pár millió dollárból és némi türelemből, azaz szinte ingyen, van egy tökéletes irodai programcsomagjuk.
És van olyan is, amit megtesznek a közösségért ezek a cégek, de a közösség nem tehetné meg maga. Például a magas szintű pereskedés. A Novell, gyermekkorom békésen duruzsoló fájl- és nyomtatószervereinek alkotója, végre megszabadult a Microsoft zsarnokságától, és félelem nélkül, lelkesen veti magát minden egyes perbe. Ez már bejött, a Novell ott állt az EU-MS per mögött is, és eddig is nyert pár száz millió dollárt11. Az IBM, Novell, RedHat, Sun, és kisebb-nagyobb társaik igen hasznos szövetségesei a szabad szoftveres közösségnek.
1Válassza ki bármelyik négyet!
2© Markos-Nádas
3http://gergely.tomka.hu/fud.html
4http://en.wikipedia.org/wiki/Razor_and_blades_business_model
5Értsd: megvásárlásával és ánevezésével
6Például DR DOS: http://www.maxframe.com/DR/Info/fullstory/factrel.html
7Az eredeti: http://www.ddj.com/documents/s=1030/ddj9309d/9309d.htm
8http://www.novell.com/news/press/archive/2004/11/pr04078.html, Exceptional growth in SUSE Linux Enterprise Server business, vagy http://triangle.dbusinessnews.com/shownews.php?newsid=45384&type_news=past, The company reported operating income of $12.8 million, representing a 68% increase from the prior quarter and 90% from the year ago period.
9http://en.wikipedia.org/wiki/Mutual_assured_destruction
10http://www.sgi.com/products/servers/altix/
11http://news.com.com/Microsoft+to+pay+Novell+536+million+settlement/2100-1014_3-5442389.html